Sürücü Adaylarının Aklına takılan sorular

Hayır. Biz sürücü eğitimi veren kurum değiliz. AyAta Bilişim olarak yazılım üreten ve özellikle de trafik simülasyonu, görsel ve işitsel interaktif sürücü kitabı geliştiren bir firmayız. Sürücü kursları ve ileri sürüş eğitimleri veren şirketlere yazılım ürünlerimizi kullanıma sunuyoruz. Türkiye’nin önde gelen ve eğitime önem veren sürücü kurslarımız, interaktif sürücü kitabımızı başarıyla kullanmaktadır.
İnteraktif sürücü kitabı, basılı sürücü eğitim kitabının sayısal(dijital) halidir. Kitabın içeriği web tabanlı bir sistem tarafından tek kaynakta bulunmaktadır. Kitabı okuyan adaylar bilgisayar, tablet veya akıllı telefon kullanarak kitabı okuyabilir, dinleyebilir veya animasyon-videoları izleyebilirler. Aynı zamanda yaprak test ve deneme sınavları bölümünde testleri şıkların üzerine tıklayarak veya dokunarak çözebilirler.
Evet. Kitabımız MEB.lığı Talim Terbiye Kurulu tarafından onaylı olup, ISBN numarası 978-605-61483-0-9 ‘dur.
İnteraktif sürücü kitabı, yazılı içeriğin yanısıra aynı içeriğin seslendirmesini de içerir. Yani isterseniz okuyabilirsiniz, isterseniz kulaklığınızı takıp dinleyebilirsiniz. Sesli-Kitap gibi de düşünebilirsiniz. İçeriğinde aynı zamanda anlatılan konulara uygun olarak hazırlanmış animasyon ve videolar da mevcuttur. Örneğin, kalp masajının nasıl yapılacağını anlatan metin ve seslendirmenin yanısıra kalp masajının nasıl yapıldığını gösteren bir animasyon da mevcuttur. Adaylar bu animasyonu izleyerek anlatılan konuyu daha rahat anlayabilmektedir.
Sürücü kursunuzdan size verilmiş olan kodunuzu ve şifrenizi eposta adresinizden veya telefonunuza gelen SMSlerden kontrol ediniz. Daha sonra websitesinde girmek istediğiniz kitabın ismi yazılı olan resime tıklayınız. Açılacak olan kitaba ait giriş sayfasında kodunuzu ve şifrenizi yazarak giriş tuşuna basınız. Eğer direk sürücü kitabına başlamak isterseniz, ana sayfada bulunan aşağıdaki resme tıklayarak hemen başlayabilirsiniz. ,            

İnteraktif Sürücü Kitabı okuduğunuz her sayfayı kayıt altına alır. Okuduğunuz, okumadığınız sayfalar akıllı içerik kısmında belirlidir. Akıllı içerik kısmında, her ders isminin sol tarafında, renkli kutular mevcuttur. Bu kutuların rengi "Kırmızı" İse, o derse veya alt konuya veya sayfaya hiç bakmamışsınız anlamına gelmektedir. Eğer bu kutunun rengi "Sarı" ise, o derse, alt konuya başladığınızı ancak o ders veya konuya ait tüm sayfaları okumadığınızı belirtir. Eğer "Yeşil" ise o dersi, alt konuyu veya sayfayı daha evvel okuduğunuz veya tamamladığınızı belirtir.

Bu kutuların da solunda ise ("+") işareti vardır. Bu işarete basarak alt konuları genişletebilirsiniz. Okumadığınız veya kaldığınız sayfadan devam edebilmek için en son kaldığınız yerden bir sonraki sayfa, alt konu veya dersi buradan seçerek devam edebilirsiniz.

 

İnteraktif Sürücü Kitabı arayüzünde az miktarda da olsa kontrol tuşları mevcuttur. Bunları nasıl kullanacağınızı buraya tıklayarak da öğrenebilirsiniz. Sol tarafta buluna sola doğru oklar ("<<") yardımıyla bir önceki sayfaya veya geriye gidebilirsiniz. Sağ tarafta bulunan sağa doğru ok (">>") yardımıyla bir sonraki sayfaya veya ileri gidebilirsiniz. Eğer izlediğiniz konu ile ilgili bir video veya animasyon varsa sağ tarafta kırmızı renkli video tuşu belirecektir. Sayfadaki metni okuduktan sonra bu tuşa basarak o konu ile ilgili video veya animasyonu izleyebilirsiniz. Sayfadaki metinler aynı zamanda seslendirilmiştir. İsterseniz metinleri okuyabilirsiniz isterseniz kulaklığınızı takarak dinleyebilirsiniz. Eğer sesli okumayı durdurmak isterseniz mavi renki hoparlör tuşuna basabilirsiniz. Tekrar devam etmek için ise yine aynı tuşa basarak devam ettirebilirsiniz. Hangi sayfada bulunursanız bulunun en başa dönmek için sağ en üstteki "Sarı" Renkli tuşa basabilirsiniz.

İnteraktif Sürücü Kitabı, cep telefonu veya tablet üzerinde çalışırken, sesleri ve video-animasyon gibi görselleri otomatik olarak başlatmaz. Bunun nedeni mobil internet kotanızı kontrol dışında harcamamasıdır. Bu nedenle Sayfa açıldığında sesleri dinlemek için "Mavi Hoparlör tuşuna" basmanız, video-animasyonları izlemek için ise "Oynatma" tuşuna basmanız gerekmektedir.
Hayır. İnteraktif sürücü kitabını, ancak sürücü kursunuzun size yönlendirmesiyle kullanabilirsiniz.
Hayır. Şu anda sadece sürücü kurslarına hizmet vermekteyiz. Bireysel olarak sürücü adaylarına satış yapmıyoruz.
Hayır. Sistemi kullanıma kapamak veya açmak sadece sürücü kursunuzun yetkisindedir.
Kesinlikle önermiyoruz. İmteraktif Sürücü Kitabı normal şartlarda 8 saatte tamamlanabilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu süre dolduğunda erişim sistem tarafından otomatik olarak dondurulmaktadır. Sistemi kullanımınız ve sınavlardan aldığınız notlar sisteme kayıt edilmekte ve başarı durumunuz sürücü kursunuz tarafından takip edilmektedir. Bir arkadaşınızla beraber kullanmanız sürücü kursunuzu ve eğitmenlerinizi yanlış yönlendirebilir.
Evet. Merkezi bir sistemde web tabanlı olarak tutulan kitap içeriğimiz sürekli olarak güncellenmektedir. Örneğin, 17 aralık sınav soruları açıklandığında sisteme o soruların cevaplanmasını kolaylaştıracak anlatımlar eksik ise hemen ilave ediyoruz ve kullanıma açıyoruz. Böylece, sürücü kitabınız sürekli güncel kalmaktadır.
Sistemi güncel tutmak üzere editörlerimiz gündemi, sınavları ve mevzuatı sürekli takip etmektedir. Bir değişiklik söz konusu olduğunda sistemin içeriğinde gerekli değişiklikleri hemen yapmaktadırlar. Güncelleme yüklenir yüklenmez, ülkemizin bir ucundan diğer bir ucuna tüm kullanıcılar aynı anda güncel içeriği çalışmaya devam edebilmektedir.
Hayır. Eğitim normal şartlarda 8 saatte tamamlanabilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu süre dolduğunda erişim sistem tarafından otomatik olarak dondurulmaktadır. 8saatlik süre veya erişimin açıldığı tarihten 2 ay sonra erişim yetkisi kapatılmaktadır.
Evet. Firma olarak interaktif sürücü kitabını barındıran özel web server’ımız sürekli olarak 7/24/365 açıktır. Sistemin erişime açıklık oranı ise %99.9’dur. Ancak, bulunduğunuz il/ilçe veya konumun internet alt yapısında meydana gelebilecek kesintilerde sistemi erişiminiz yavaşlayabilir.
Sistemimizin performansı sizlere en hızlı hizmet verebilecek şekilde özel olarak ayarlanmıştır. Sistem kullanım yoğunluğu sürekli olarak takip edilmekte ve günlük olarak analizler yapılmaktadır. Sistem kullanımının arttığı gözlemlendiğinde web sunucusu güçlendirilmekte ve böylece performans kayıplarına engel olunmaktadır.

Sürücü Kurslarının Aklına Takılan Sorular

Hayır. Biz sürücü eğitimi veren kurum değiliz. AyAta Bilişim olarak yazılım üreten ve özellikle de trafik simülasyonu, görsel ve işitsel interaktif sürücü kitabı geliştiren bir firmayız. Sürücü kursları ve ileri sürüş eğitimleri veren şirketlere yazılım ürünlerimizi kullanıma sunuyoruz. Türkiye’nin önde gelen ve eğitime önem veren sürücü kurslarımız, interaktif sürücü kitabımızı başarıyla kullanmaktadır.
İnteraktif sürücü kitabı, basılı sürücü eğitim kitabının sayısal(dijital) halidir. Kitabın içeriği web tabanlı bir sistem tarafından tek kaynakta bulunmaktadır. Kitabı okuyan adaylar bilgisayar, tablet veya akıllı telefon kullanarak kitabı okuyabilir, dinleyebilir veya animasyon-videoları izleyebilirler. Aynı zamanda yaprak test ve deneme sınavları bölümünde testleri şıkların üzerine tıklayarak veya dokunarak çözebilirler.
Evet. Kitabımız MEB.lığı Talim Terbiye Kurulu tarafından onaylı olup, ISBN numarası 978-605-61483-0-9 ‘dur.          

İnteraktif sürücü kitabı, yazılı içeriğin yanısıra aynı içeriğin seslendirmesini de içerir. Yani isterseniz okuyabilirsiniz, isterseniz kulaklığınızı takıp dinleyebilirsiniz. Sesli-Kitap gibi de düşünebilirsiniz. İçeriğinde aynı zamanda anlatılan konulara uygun olarak hazırlanmış animasyon ve videolar da mevcuttur. Örneğin, kalp masajının nasıl yapılacağını anlatan metin ve seslendirmenin yanısıra kalp masajının nasıl yapıldığını gösteren bir animasyon da mevcuttur. Adaylar bu animasyonu izleyerek anlatılan konuyu daha rahat anlayabilmektedir.

SINIFLARINIZDA PROJEKSİYON YARDIMIYLA DUVARA YANSITARAK "EĞİTMEN OTOMASYONU" OLARAK DA KULLANABİLİRSİNİZ.

Özellikle önerdiğimiz bu yöntem ile adaylarınız sınıfta eğitmenlerinin de katkılarıyla hem daha güncel, görsel bir eğitim alacaklar hem de tüm adaylarınız aynı standartta eğitim alabilme imkanına kavuşacaktır. Sınıfta yapılan bu eğitimleri kaçıran adaylar veya tekrar etme ihtiyacı duyanlar evlerinden de tekrar etme şansına kavuşacaklardır.

Evet. Merkezi bir sistemde web tabanlı olarak tutulan kitap içeriğimiz sürekli olarak güncellenmektedir. Güncellemeye esas olacak şekilde herhangi bir mevzuat değişikliğinde içeriğimiz en kısa zamanda güncellenmektedir. Ayrıca, yaprak testler ve deneme sınavları soru havuzu her sınav sonrasında güncellenmektedir. Örneğin, A tarihinde yapılan MTSAS soruları açıklanır açıklanmaz soruları inceleyerek, o sınavdaki sorulara cevap verebilecek şekilde anlaşılır ve kısa anlatımlar sisteme eklenmekte, varsa mevcut anlatımlar sadeleştirilmektedir.  Yaklaşık 1-2 gün sürelik bir zaman diliminde sisteme güncellemeler yüklenmektedir. Yükleme tamamlanır tamamlanmaz anında tüm ülkemizde kullanıma açılarak yeni dönem sınava hazırlanan adaylar güncellenmiş kitaplarını okuyabilmektedir. Böylece, sürücü kitabınız sürekli güncel kalmaktadır.

Sistemi güncel tutmak üzere editörlerimiz gündemi, sınavları ve mevzuatı sürekli takip etmektedir. Gerek mevzuatta gerekse sürücü kurslarından aldığımız geri bildirimler yardımıyla değişiklik yapma ihtiyacı doğduğunda anında güncelleme yapılabilmektedir. İnteraktif kitap sistemine sahip olduğunuzda, adaylarınıza dağıttığınız kitaplarınızın editörleri de sizin oluyor. Her kurum  sanki özel editör istihdam etmişcesine her zaman güncel bir kitaba sahip oluyor. Sistemin dijital olmasının en büyük avantajı ise buradan gelmektedir. Eğer sistem CD, Harici bellek veya basılı kitapla sunulmuş olsa idi, yapılan her değişiklik sonrasında depoda yada elde mevcut olanlar atıl kalacak veya çöpe gidecekti. Ancak bu sistemle, bu israfında önüne geçilmektedir. Her güncelleme yüklenir yüklenmez, ülkemizin bir ucundan diğer bir ucuna tüm kullanıcılar aynı anda güncel içeriği çalışmaya devam edebilmektedir.

Evet. Firma olarak interaktif sürücü kitabını barındıran özel web server’ımız sürekli olarak 7/24/365 açıktır.

Sistemin erişime açıklık oranı ise %99.9’dur.

Ancak, bulunduğunuz il/ilçe veya konumun internet alt yapısında meydana gelebilecek kesintilerde sistemi erişiminiz yavaşlayabilir.

Sistemimiz, 24 saat gözetim ve denetim altında olduğundan, bilişim uzmanlarımızca anında müdahale edilmek üzere kontrol edilmektedir.

Sistemi kullanmaya başladığınızda size sağlanmış olan giriş kodunuz ve şifreniz ile kontrol paneliniz aracılığı ile kullanacaksınız. Ürünü satın aldığınızda, size bir kullanıcı kodu ve şifre verilecektir. Sisteme kaydınız yapıldığı anda eposta adresinize otomatik olarak gelen bu eposta içinde sistemi nasıl kullanacağınız tarif edilmiştir. Bu epostadaki tarif edilen hususları adım adım takip ederek istediğiniz tüm işlemleri kolayca yapabileceksiniz. Kontrol panelinize giriş aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterilmiştir.

Kontrol panelinizde ‘Aday Kayıt’ tuşuna bastığınızda sağ taraftaki bölmede aday bilgilerini girdikten sonra ‘Kayıt’ tuşuna basarak adaylarınızı kayıt edebilirsiniz. Sistemde SMS bakiyeniz yeterli ise ve adayın cep telefonunu doğru girdiyseniz anında SMS ile aday bilgilendirilecektir. Adaya ait eposta adresini girdiğiniz takdirde ayrıca eposta ile sistemi nasıl kullanacağına dair bir bilgilendirme epostası da gönderilecektir. Adaylar kendilerine gelen bu bilgiler ile sisteme giriş yapabileceklerdir.

Evet. Adaylarınızın ne kadar süre ile eğitim aldığını, hangi dersleri tamamladığını, hangi testleri çözdüğünü ve kaç aldığını görebilirsiniz. Kontrol panelinizde, ‘Rapor’ tuşuna basarak, kodunuzu ve şifrenizi girdikten sonra hangi dönemdeki adayları görüntülemek istediğinizi seçin ve ‘Rapor Oluştur’ tuşuna basınız. Açılan pencerede o dönemdeki tüm adaylarınızın bilgilerini ve dönem ortalamalarını görebilirsiniz.

Evet. Adaylarınızın sisteme erişimini kısıtlayabilir veya açabilirsiniz. Örneğin, derslere katılmayan adaylarınızın sisteme erişimini kapatabilirsiniz. Bu durumda aday sisteme girmeye çalıştığında ‘Sürücü kursunuzla iletişime geçin’ diye bir mesajla karşılaşacaktır. Bu safhadan sonra sisteme hiçbir şekilde giremeyecektir.
Evet. Erişimini engellediğiniz adaylarınızı ‘Aday Engelle’ tuşuna basarak, aday kodunu arayabilirsiniz. Arama sonucunda ‘Pasif’ görünen erişim yetkisini ‘Değiştir’ tuşuna basarak yeniden aktifleştirebilirsiniz. Aktifleştirilen aday yeniden sisteme erişim sağlayabilecektir.
Evet. Eğitmenlerinize birer hesap açarak sınıfta kullanmasını sağlayabilirsiniz. Projeksiyon yardımıyla perdeye yansıtarak görsel ve işitsel olarak eğitim verebilirsiniz. Böylece, adaylarınız sınıfta öğrendiği konuları evinde veya işinde tabletinden, cep telefonundan veya bilgisayarından tekrar edebilecektir. BU KONSEPTTE EĞİTİM VERMENİZE ÖNEM VERİYORUZ.
Evet. Sistemde bulunan online destek hattından yazışarak veya iletişim hatlarımıza telefonla arayarak başvuran adaylara gerekli teknik destek verilmektedir.
Hayır. Bu mümkün ancak böyle bir uygulamayı faydalı bulmuyoruz. Çünkü içerik web tabanlıdır. Ayrıca, bu sistemdeki en önemli amaç, içeriği güncel tutmaktır. Her ay güncelleme söz konusu olabilmektedir. Ancak, eğer size topluca CD veya benzeri ortamda topluca sunulmuş olsa, en küçük bir güncelleme yapıldığında elinizde kalmış olan CD ve benzeri malzemeler çöpe gidecek ve israf olacaktır.
Hayır. İçeriğimizin tüm hakları firmamıza aittir. Kopyalanmasına ve dağıtılmasına kesinlikle izin verilmemektedir.
Sistemi iki şekilde satın alabilirsiniz.
    Toplu Kredi :
Sistemi 1 yıl boyunca kullanabileceğiniz 300 kredi olarak satın alabilirsiniz. 300 kredi demek, 1 yıl boyunca geçerli olacak şekilde 300 adaya interaktif kitabı dağıtabilirsiniz demektir. Sistemi kullanımınız 1 yılın sonunda veya 300 kredinin tükendiği anda dondurulur.
    Adet Bazlı Kredi :
Sistemi 1 yıl boyunca kullanabileceğiniz ve miktarını sizin belirleyeceğiniz kredi olarak satın alabilirsiniz. 50-100-150 kredi gibi. Daha çok düşük kontenjanlı sürücü kursları için önerdiğimiz bu sistemle ihtiyacınız olduğu zaman satın alarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Sistemi satın aldıktan sonra kontrol paneliniz 24 saat içinde aktif hale gelecektir. Mesai saatleri içerisinde satın alımı yaptığınızda iletişim numaralarımızı arayarak hemen kontrol panelinizin aktifleştirilmesini sağlayabilirsiniz.
Satın aldığınız dönemde sözleşmenizde özel şartlarla belirtildiği durumda kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu özellik sizin ilave ücret ödemenizi gerektirecektir. Standart olarak sözleşmemiz gereği, sistemi kullanmanız 1 yıllık süre VEYA mevcut kredinizin bittiği anda dondurulur. 1 yıllık sürenin sonunda kullanmadığınız krediler sistem tarafından otomatik olarak silinir.